| Kuran-ı Kerim Ayet Ayet Oku | Kurani Kerim Dinle |
| Kurani Kerim Sayfa Sayfa Oku | Dini Oyun Oyna |
| Sure Sure Kurani Kerimi OKU! | Kuran Öğren Sesli Elifba |
» Kurani Kerim öğrenmek istiyorsaniz Derslerinizi düzenli takip ediniz.
Kısa surede öğreneceksiniz.iyi çalışmalar.iyi dersler Allah Zihin açıklığı versin hepimize(amin)
Sesli Elifba üzerlerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Sesli ElifBa: Elifba Derse Giriş
Sesli ElifBa Mahreçler: Mahrecler.harflerin ağızdan çıkışı nasıl öğrenelim.ilk DERS - Mahreçler - Bu derste harflerin çıkış yerlerini göreceğiz.
Sesli ElifBa Ders 1: 1. DERS - Harfler - Bu derste harfleri göreceğiz. Kur'an Harfleri toplam 28 adettir.Lamelif harf değil, LAM ile ELİF harflerinin birleşmesidir.
Sesli ElifBa Ders 2: - Üstün ve Peltelk Harfler - Bu derste harekelerden Üstün harekesini öğrenelim. Üstün harekesi harflerin üstünde olur ve; İnce harflere "E" Kalın Harflere "A" sesi vermektedir.
Sesli ElifBa Ders 3: - Üstün ve Benzer Harfler (1) - Bu derste üstün harekesine devam edeceğiz ve de bazı benzer harfleri göreceğiz. Bu harfler kırmızı olarak yazılmıştır. Lütfen tekrar tekrar okunuşlarına dikkat ediniz.
Sesli ElifBa Ders 4: - Üstün ve Benzer Harfler (2) - Bu derste benzer harflere devam edeceğiz. Bu harfler kırmızı olarak yazılmıştır. Lütfen tekrar tekrar okunuşlarına dikkat ediniz.
Sesli ElifBa Ders 5: - Esre - Bu derste Esre harekesini göreceğiz.Esre harekesi harflerin altında olur ve; İnce harflere "İ" Kalın Harflere "I" sesi vermektedir.
Sesli ElifBa Ders 6: - Ötre - Bu derste ötre harekesini göreceğiz.Ötre harekesi harflerin üstünde "vav" harfine benzer şekilde olur ve; İnce harflere "Ü" Kalın Harflere "U" sesi vermektedir.
Sesli ElifBa Ders 7: - Harfi Med ve "Elif" - Bu derste Harfi Med'i ve Harfi Med olan Elif'i göreceğiz.Harfi Med uzatma harfi demektir. Harfi Med üç tanedir:elif-vav-ya
Sesli ElifBa Ders 8: - Harfi Med Harfi "Ye" - Bu derste Harfi Med harfi olan YE'yi göreceğiz.Med harflerinden olan "YE" -İ- sesi ile uzatılır.
Sesli ElifBa Ders 9: - Harfi Med Harfi "Vav" - Bu derste Harfi Med harfi olan VAV'ı göreceğiz.Med harflerinden olan "VAV" ince harfleri -Ü-, kalın harfleri -U- sesi ile uzatılır.
Sesli ElifBa Ders 10: - Harfi Med - Bu derste Med harfi hakkındaki bilgilerimizi tekrarlayacağız.Harfi Med kırmızı olarak yazılmıştır. Kendisinden önceki harfi uzatır. Lütfen telaffuza dikkat ediniz.
Sesli ElifBa Ders 11: - Cezim - Cezim iki harfi birbirine tutturur.Cezimli olan "Nun" harfine Nunu sakin denir.(Sakin Nun)
Sesli ElifBa Ders 12: - Şedde - Şedde üzerinde bulunduğu harfi iki kerre okutur."Mim" ve "Nun" harfleri şedde ile okunduğu zaman üzerinde ğunne yaparak daha çok durulur.Ğunne genizden gelen sese denir.
Sesli ElifBa Ders 13: - İki Üstün - İki üstün ince harflerde EN kalın harflerde AN sesini gösterir.Kalın harfleri seslendirirken AN'daki N sesi ince telaffuz edilir.
Sesli ElifBa Ders 14: - İki Esre - İki Esre ince harflerde İN kalın harflerde IN sesini gösterir.Kalın harflerin sonunda okunan N sesi ince telaffuz edilir (IİN).
Sesli ElifBa Ders 15: - İki Ötre - İki Ötre ince harflerde ÜN kalın harflerde UN sesini gösterir.Arapçada Ü harfi olmadığından ince harflerdeki Ü, U ile Ü harfinin ortasıdır.Kalın harflerin sonunda okunan N sesi ince telaffuz edilir (UÜN).
Sesli ElifBa Ders 16: - Uygulama - Harekeler, Harfi Medler, Cezim, Şedde, Tenvinler.Lütfen okunuşlarına dikkat ediniz.Karışık olarak uygulama dersi
Sesli ElifBa Ders 17: - Çeker - Med harflerinin dışında fakat harfi med görevi yapan bir işarettir. Harfin üzerinde Kalın harflerde A, ince harflerde E ve harfin altında ise İ sesi ile uzatır.
Sesli ElifBa Ders 18: - MED (Uzatma) - Med üzerinde bulunduğu harfi dört Elif miktarı uzatır. Bir elif miktarı iki hareke uzunluğu kadardır.
Sesli ElifBa Ders 19: - HEMZE - Hemze tek başına VAV ve YE harfı üzerinde bulunabilir. Üzerinde Hemze bulunan VAV ve YE harfleri okunmaz, Hemze okunur
Sesli ElifBa Ders 20: - Lafzatullah - Allah kelimesine Lafzatullah denir. Lafzatullah'ın LAM'ı önceki harfin harekesi üstün veya ötre olursa kalın, esre olursa ince okunur.
Sesli ElifBa Ders 21: - Zamir - Kelimelerin sonunda bulunur. Önceki harf harekeliyse uzatılır, harekesizse uzatılmaz.
Sesli ElifBa Ders 22: - Yazıldığı Halde Okunmayan Harfler- Yazıldığa halde okunmayan harfler vardır. Bunların en çok görülenleri kelimelerin başında bulunan ELİF ve LAM harfleridir.
Sesli ElifBa Ders 23: - Yazıldığı Halde Okunmayan Harfler Devamı - Yazıldığa halde okunmayan harfler vardır. Bunların en çok görülenleri kelimelerin başında bulunan ELİF, VAV ve YE harfleridir.
HafizEfendi.Com Sayfa Sayfa Kurani Kerimi Okumak için hazırlanmış bu sayfada Arapça Türkçe Almanca Fransizca ingizlice Endonezya Malezya ispanyolca Anlamları mevcuttur.Sayfayi yuzunden okuyabilir,Arapça dinleyebilir anlamlarını farklı dillerde karşılaştırabilirsiniz.Kurani Kerimi Çok Çok Okumayi,Okuduğunu anlamayı,Anladığı gibi yaşamayı Rabbim nasip eylesin.Allah Razı olsun Sevabından ümmeti Muhammede kurtuluş vesikasi olsun işallah...

HafizEfendi.Com sitesi ziyaretçilerine ayrıca ayetlerde yer alan kelimelerin tek tek Türkçe anlamlarını da sunarak, Kur'an da yer almayan bidatlerin nasıl meallerde yer aldığını göstermek ve ziyaretçilerin Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlamalarına vesile olmak amaçları ile ayet ayet bölümüde hazırlanmıştır.25 farklı mealle kıyaslama yapabilir daha iyi kavrayabilirsiniz.Allah rizasi için gelmiş geçmişlerimiz için 1 Fatiha 3 ihlas okuyalim El Fatiha Es Salavat...
Telif bilgisi : Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve döküman kaynak gösterilerek veya göstermeksizin kullanılabilir.
  Anasayfa      Bize ulaşın